سرپرست معاون  فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی

جناب آقای نژاد جهان

شماره تماس 8-22391996
 

بازتوانی-(1).jpg


 

گزارش عملکرد شش ماهه نخست سال 1400 معاونت فنی و هماهنگی بازسازی و بازتوانی
احداث مرکز کنترل و مدیریت مخاطرات طبیعی کشور:با انجام نقشه برداری زمین واقع در شهر آفتاب به مساحت ۵/۸ هکتارو انجام آزمایشات ژئوتکنیک و مطالعات زمین شناسی، طراحی و برآورد دیوار محوطه،احداث پایگاه چند منظوره و انبار (به مساحت ۲۰۰۰ مترمربع) در دستور کار قرار گرفت و تا کنون اسکلت سوله احداث شده و در حال اجرای سقف پروژه می باشد.
پیشرفت پروژه سوله، ۵۰ درصد می¬باشد. مراکز مدیریت و کنترل حوادث در استانها:تاکنون مبلغ ۱,۱۱۶,۳۴۹ میلیون ریال جهت احداث، تکمیل و تجهیز مراکز مدیریت و کنترل حوادث در استانها اختصاص یافته است. پیشرفت فیزیکی میانگین این پروژه در استانهای کشور ۷۵ درصد بوده و ۱۹ مرکز به بهره برداری رسیده است.
پایگاههای چند منظوره مدیریت بحران: با عنایت به اعتبارات اختصاص یافته و پیگیری های انجام شده، تعداد ۲۸۲ پایگاه چندمنظوره مدیریت بحران با پیشرفت فیزیکی میانگین ۸۶ درصد در حال احداث می باشند که از این تعداد، ۱۸۰ پایگاه تکمیل¬شده و به منظور تحقق عملکردهای پیش بینی شده در مراحل چهارگانه مدیریت بحران در حال بهره برداری می باشند. اعتبارات مدیریت بحران در سال ۱۴۰۰(شش ماهه نخست): از مجموع ۴درصد اعتبارات منظور شده برای مدیریت بحران در سالجاری، ۳۵۶,۳۴۴ میلیارد ریال آن (۷۰ %) پیشنهاد اعتبار گردید که ۱۲۸,۳۶۰ میلیارد آن(۲۵%) به تصویب رسید و ۴۸,۸۵۸ میلیارد ریال (۱۰%) آن از سوی خزانه کل پرداخت گردید.از مجموع مصوبات حاضر، ۳۸ درصد آن از سوی خزانه پرداخت گردید و تنها ۱ درصد آن بدون پیشنهاد سازمان بوده است.
مقاوم سازی مدارس:از سال ۸۴ طرح مقاوم سازی و ایمن سازی مدارس کشور با مسئولیت سازمان نوسازی، توسعه وتجهیز مدارس کشور کلید خورد. در ابتدای شروع طرح ، از کل کلاس های موجود (۴۴۸,۶۱۴ کلاس) مدارس کشور، تعداد ۲۵۷,۹۴۵ کلاس (۵۷%) نامقاوم و خطرآفرین تشخیص داده شد.براساس اعلام رئیس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور، از مجموع کلاس های نیازمند مقاوم سازی و نیازمند تخریب و بازسازی، تنها ۵/۱۹ درصد آن باقی مانده و بقیه آن بازسازی و مقاوم سازی شده است.
آموزش کارگران ماهر (فنی و حرفه ای) در صنعت ساختمان:بر اساس آمار اخذ شده از سازمان فنی وحرفه ای از ابتدای شروع این طرح (سال ۸۷) تاپایان شهریور ۹۹ در مجموع حدود ۲,۷۵۳,۱۴۲ نفر در رشته های مرتبط در بخش های اصلی ساختمان(سفت کاری، اسکلت فلزی، بتن،آرماتوربندی،قالب بندی وکفراژ بند) ودر بخش های غیرسازه ای ساختمان(کاشی کاری، سنگ کاری، گچ کاری، درب وپنجره ساز و...) آموزش دیده اند.
ضریب نفوذ بیمه واحدهای مسکونی در کشور: میزان ضریب نفوذ بیمه واحدهای مسکونی شهری و روستایی براساس آخرین گزارش بیمه مرکزی برابر ۱۰ درصد می باشد. صندوق بیمه محصولات کشاورزی:به استناد جز ۲ تبصره ۱۳ قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مبلغ ۲۲۷۷۰ میلیارد ریال به صندوق بیمه محصولات کشاورزی اختصاص یافته است که مبلغ ۵,۷۴۱ میلیارد ریال از طرف خزانه به آن صندوق پرداخت گردید.
در قانون بودجه سالجاری، برای این صندوق اعتباری به مبلغ ۳۳,۲۰۰,۰۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده است که تاکنون ۲,۰۰۰,۰۰۰ میلیون ریال آن پرداخت گردید. صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی:به منظور راه اندازی و تأسیس صندوق، براساس پیشنهاد شماره ۱۷۵۳۲۵ مورخ ۰۵/۱۱/۱۳۹۹ و مصوبه شماره ۱۹۷۵۹/ت۵۸۷۷۶ﻫ مورخ ۲۶/۰۲/۱۴۰۰ مبلغ ۵۰۰ میلیارد ریال منظور شد که تاکنون ۱۰۰ میلیارد ریال آن تخصیص یافته است. امهال و استمهال:براساس بند خ ماده ۳۳ قانون برنامه ششم توسعه دولت در سال ۱۳۹۸ و ۱۳۹۹ در مجموع مبلغ ۶۰,۰۰۰ میلیارد ریال جهت استمهال وام خسارت دیدگان بخش کشاورزی منظور شده است.
استان خوزستان با دریافت ۷۳۰۴ میلیارد ریال و استان البرز با دریافت ۴۵۰ میلیارد ریال بیشترین و کمترین مقدار اعتبارات استمهال را به خود اختصاص دادند.در سالجاری با توجه به خشکسالی حاکم بر کشور و خسارات وارده ناشی از آن، ۲۰,۰۰۰ میلیارد ریال جهت استمهال وام خسارت دیدگان بخش کشاورزی پیشنهاد گردید. خشکسالی:به منظور رفع تنش آبی شهرهای کشور طی نامه شماره ۲۴۴۷۰ مورخ ۱۹/۰۲/۱۴۰۰ اعتباری به مبلغ ۳۳,۲۰۰ میلیارد ریال برای کل کشور پیشنهاد و طی مصوبه شماره ۲۲۲۰۵/ت۵۸۸۰۱ﻫ مورخ ۰۱/۰۳/۱۴۰۰ به تصویب هیات وزیران رسیده است؛ از این مبلغ، ۵,۶۶۸ میلیارد آن تخصیص یافت. در ارتباط با خشکسالی کشاورزی، براساس مصوبه شماره ۴۲۰۴۸/ت۵۸۹۴۵ﻫ مورخ ۱۹/۰۴/۱۴۰۰ مبلغ ۱۰,۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای وزارت جهاد کشاورزی و ۵۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی های سرمایه ای برای وزارت نیرو منظور شده است و مبلغ ۲۰,۰۰۰ میلیارد ریال تسهیلات در نظر گرفته شد.
براساس آخرین گزارش خزانه کل، مبلغ ۴۰۰۰ میلیارد اعتبار به وزارت جهاد کشاورزی و مبلغ ۲۰۰۰ میلیارد ریال اعتبار به وزارت نیرو در قالب اسناد خزانه اسلامی پرداخت گردید. هجوم ملخ صحرایی: در سالجاری، جهت خرید سموم، تجهیزات و لوازم سمپاشی، رصد و پایش میدانی و انجام عملیات مبارزه در تمامی استانهای مورد تهدید آفت ملخ صحرایی مبلغ ۸۰۰,۰۰۰ میلیون ریال پیشنهاد گردید که مبلغ ۵۰۰,۰۰۰ میلیون ریال آن مصوب و ۱۰۰,۰۰۰ میلیون ریال آن پرداخت گردید.
زلزله بهمن ماه ۱۳۹۹ استان کهگیلویه و بویراحمد (سی سخت):طی زمین لرزه بهمن ماه ۱۳۹۹ زلزله ای با بزرگای ۶/۵ ریشتر در شهرستان سی سخت، ۱۶۹۹ واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب و به ۲۶۵۵ واحد مسکونیآسیب (نیازمند تعمیر) رسید. خوشبختانه این زلزله خسارت جانی نداشته است.
بر اساس آخرین آمار دریافتی، پیشرفت فیزیکی عملیات ساخت واحدهای مسکونی برای این رخداد، هفتاد و دو درصد (۷۲%) و عملیات تعمیر واحدهای آسیب‌دیده هشتاد و یک درصد (۸۱%) بوده است. زلزله اردیبهشت ماه شهرستان جاجرم و گرمه استان خراسان شمالی: زلزله ۵/۵ ریشتری در این استان منجر به تخریب ۷۹۵ واحد مسکونی (۱۴۵ واحد شهری و ۶۵۰ واحد روستایی) و ۵۲ واحد مسکونی نیازمند تعمیر شده است.
در همین راستا، براساس پیشنهاد سازمان و مصوبه هیأت دولت، مبلغ ۱۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی سرمایه ای و ۳۵۰ میلیارد ریال اعتبار هزینه ای و ۶۸۰ میلیارد ریال اعتبار جهت تسهیلات منظور شده است که تاکنون ۵/۱۲ میلیارد آن پرداخت گردید. زلزله مهر ماه ۱۴۰۰شهرستان اندیکای خوزستان و شهرستان کوهرنگ چهارمحال و بختیاری: زلزله ۷/۵ ریشتری در در شهرستان اندیکا استان خوزستان و زلزله ۵ ریشتری در شهرستان کوهرنگ در مهرماه سال ۱۴۰۰ منجر به تخریب ۱۸۰ واحد مسکونی شهری و ۸۰۰ واحد مسکونی روستایی گردید. که به منظور جبران خسارات وارده ۲۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار تملک دارایی سرمایه ای و ۳,۳۷۲ میلیارد ریال اعتبار هزینه ای پیشنهاد گردید.

© 1398 کلیه حقوق وب سایت متعلق به سازمان مدیریت بحران است.