1399/04/01
وزیر کشور: پیش بینی، پیشگیری و کاهش خطر پذیری رویکرد اصلی سند راهبردی مدیریت بحران است/ توجه به تقویت نقش آموزش و تبلیغات در مدیریت بحران

وزیر کشور: پیش بینی، پیشگیری و کاهش خطر پذیری رویکرد اصلی سند راهبردی مدیریت بحران است/ توجه به تقویت نقش آموزش و تبلیغات در مدیریت بحران

رحمانی فضلی در نشست ستاد ملی مدیریت بحران گفت: با رویکرد پیش بینی و پیشگیری و کاهش خطرپذیری، آموزش و تبلیغات نقش بسیار مهمی دارد که امید داریم با تدبیرِ مجموعه این اقدامات، بتوانیم به اهدافمان برسیم.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور به نقل از وزارت کشور، دکتر عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور صبح امروز یکشنبه  در حاشیه نشست ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی مدیریت بحران کشور که در محل وزارت کشور در سالن پیامبر اعظم(ص) با حضور دستگاههای عضو ستاد برگزار شد، در جمع خبرنگاران گفت: طبق قانون جدید مدیریت بحران، باید ما سند راهبردی مدیریت بحران را تدوین و به تصویب شورای عالی مدیریت بحران برسانیم.
وی گفت: در ذیل این سند، حدود 20 الی 21 مورد آیین نامه، دستورالعمل و برنامه های اقدام داریم که برای همه حوادث و موارد سوانح طبیعی و غیرطبیعی این برنامه های اقدام باید دیده شود که شامل فرآیندها، سازمان کار، امکانات و همچنین منابع و تجهیزات است.
وزیر کشور با بیان اینکه امروز به لطف خداوند متعال و با تلاش همکاران ما در سازمان مدیریت بحران و پژوهشکده سوانح طبیعی و همکاری دانشگاه ها و مدیران اجرایی با تجربه، سند راهبردی مدیریت بحران مورد تصویب قرارگرفت، اظهار داشت: بعد از مرحله تصویب سند در این ستاد، سند را  برای تصویب نهایی و ابلاغ برای اجرا به شورای عالی ارائه می کنیم.
وی در خصوص برنامه ها هم گفت: مجموعه برنامه ها و اقدامات انجام شده مرتبط با سند نیز امروز مطرح و مورد بحث و بررسی قرار گرفت و به  زودی برنامه های اجرایی سند هم برای تصویب در ستاد مطرح خواهد شد.
وزیر کشور در ادامه صحبت هایش به شرایط ویژه شهر تهران اشاره و ضمن یادآوری اینکه تهران تنها موردی است که وزیر کشور به عنوان مسئول مدیریت بحران شهر و شهرستان تعیین شده است گفت: موضوع مهم دیگری که امروز در مورد آن بحث شد، مدیریت بحران در کلان شهر تهران بود که قرار شد از طرف وزیر کشور به عنوان مسئول مدیریت بحران کلان شهر با دادن جانشینی و تعیین شرایط و وظایف و ماموریت های تعیین شده به شهردار تهران، این موضوع ساماندهی شود.
رحمانی فضلی در خصوص اهداف سند نیز گفت: در این سند ۵ هدف عمده دیده شده است که آن اهداف هم ناظر بر اجرای قانون است و هم متضمن رفع نیازها و مشکلاتی که  تاکنون در بحران ها با آنها مواجه بوده ایم.
وی اظهارداشت: واقعاً جای سند راهبردی مدیریت بحران در کشور خالی بود و در زیرمجموعه هر یک از اهداف سند، ۳ راهبرد دیده شده که راهبردها مسیرهای تحقق آن اهداف هستند و در زیر مجموعه هر یک از راهبردها، برنامه های اقدام داریم که این برنامه ها هم متناسب با موضوع و متناسب با دستگاه طراحی شده است. سه کمیته هم برای اینها در نظر گرفته شده است که یکی از مهمترین کمیته ها، کمیته تبلیغات، آموزش و اطلاع رسانی است‌.
وزیر کشور افزود: تمام تلاش ما در این سند این بوده است که متناسب با پیش بینی پذیری حوادث، با پیش بینی و پیشگیری و آمادگی لازم برای کاهش خطرپذیری، بخشی از مدیریت بحران را قبل از واقعه انجام دهیم و در موارد غیر قابل پیش بینی هم، روی کاهش خسارت ها برنامه ریزی کنیم.
دکتر رحمانی فضلی در پایان خاطر نشان کرد: با رویکرد پیش بینی و پیشگیری و کاهش خطرپذیری، آموزش و تبلیغات نقش بسیار مهمی دارد که  امید داریم با تدبیرِ مجموعه این اقدامات، بتوانیم به اهدافمان برسیم.
 

شناسه خبر : 3120
امتیاز شما برای این خبر: