1399/04/01
نجار تاکید کرد:
لزوم توجه به فرماندهی واحد در مدیریت بحران

نجار تاکید کرد: لزوم توجه به فرماندهی واحد در مدیریت بحران

رئيس سازمان مديريت بحران كشور با بيان اينكه، هر ساله شاهد وقوع بلاياي طبيعي در كشور هستيم؛ گفت: نيازمند مديريت واحد در مواجهه با حوادث طبيعي در كشور جهت كاستن از آمار تلفات جاني و مالي هستيم.


به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان مدیریت بحران كشور، اسماعيل نجار رئيس سازمان مديريت بحران كشور امروز  یکشنبه در نشست ستاد ملی پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران در سالن پيامبر اعظم (ص) وزارت کشور در جمع خبرنگاران گفت:  قانونگذار معمولا کلیات قوانین را مطرح میکند و بسياري از مسائل و  جزییات اجرايي  را به دست آیین نامه و دستورالعمل‌ها می‌سپارد تا بعد از تدوین این آیین نامه‌ها و دستورالعمل ها، قانون تصويب و ابلاغ شود.
مديريت بحران كشور گفت: در این قانون، یک سند ملی، ۳۰ سند استانی و ۲۰ آیین نامه اجرایی و دستورالعمل پیش بینی شده كه البته به دلیل اهمیت موضوع و اینکه این قانون کارآمدی و کارآیی لازم را داشته باشد، تدوين اسناد ملي به پژوهشگاه سوانح طبیعی کشور سپرده شد.
با بیان اینکه با استفاده از نخبگان، خبرگان و صاحبنظران و صاحبان تجربه در این بخش  و مطالعات تطبیقی کشورهای پیشرو این سند تدوین شده است؛ اظهارکرد: خوشبختانه بسیاری از آیین نامه‌ها و دستورالعمل‌ها در مرحله نهایی کار است. این سند پس از تدوین به همه دستگاه‌های اجرایی درگیر ماده ۲ این قانون برای اجرا ارسال و نظرات دستگاه‌ها اخذ شد و نظرات شان در سند نهايي لحاظ شد.
وی ادامه داد: امروز کلیات سند راهبرد ملی مدیریت بحران امروز قبل از ارجاع به شورای عالی مدیریت بحران کشور، در ستاد ملی با ریاست وزیر کشور به تصویب رسید.
اسماعيل نجار در ادامه صحبت هايش به پرحادثه بودن كشور اشاره كرد و گفت:  زلزله‌های مهیبی را هر از چندسال تجربه مي كنيم و  هر روز بین ۶۰ تا ۷۰ زلزله کوچک و بزرگ داریم و در سال حدود 174 زلزله تا ۴ ریشتری در کشور رخ می دهد و هر سال یک زلزله بین ۶ تا ۶.۱ و 6.2و هر ۱۰ سال یک زلزله ۷ و بالاتر را تجربه كرده ايم.
رئيس سازمان مديريت بحران كشور به مساله سيل و سيلاب ها به عنوان بعد ديگري از حوادث و بلاياي طبيعي در كشور اشاره كرد و گفت: ۲۵ استان كشور در بهار سال گذشته متاثر از سیلاب‌ها و بارندگی‌هاي شديد بود و از سمت ديگر پديده خشکسالی‌ را در كشور داشتيم كه همگي خسارت هايي را به كشور وارد كرد.
وي در پايان  صحبت هايش با تاكيد بر اينكه، حجم خسارت در كشور در اثر حوادث ناشي از بلاياي طبيعي بالاست؛ گفت: با دستورالعمل‌هاي جديد انتظار مي رود هماهنگی جدی تر و نگاه فرابخش‌تر در كشور در مواجهه با حوادث طبيعي ایجاد شود تا شاهد کاهش خسارات جانی و مالی را در كشور باشیم.
 

شناسه خبر : 3121
امتیاز شما برای این خبر: