1399/11/21
بازدید رییس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق آسیب دیده چابهار و دشتیاری / برنامه‌های ویژه دولت برای مقابله باپدیده گرگروک

بازدید رییس سازمان مدیریت بحران کشور از مناطق آسیب دیده چابهار و دشتیاری / برنامه‌های ویژه دولت برای مقابله باپدیده گرگروک

رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: دولت در سال‌های اخیر با تخصیص اعتبارات، مطالعه و اجرای طرح‌های آبخیزداری برنامه‌های ویژه‌ای برای مقابله با پدیده مخرب کشاورزی و اراضی مسکونی با عنوان محلی گرگروک ها(فرسایش خندقی خاک) در چابهار و دشتیاری دارد.

 
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور روز دوشنبه در بازدید از وضعیت اجرای طرح‌ها و زیرساخت های خسارت دیده از سیل  در چابهار و دشتیاری اظهارداشت: بعد از سیل دی ماه ۹۸ و فروردین ماه سالجاری خسارت های زیای به زیرساخت های مناطق مختلف جنوب بلوچستان بویژه چابهار، دشتیاری وکنارک وارد شده است.
وی افزود: یکی از مشکلات عدیده در چابهار و دشتیاری پیشروی پدیده گرگروها یا فرسایش خندقی خاک است که سبب شده تا روستاها مورد تهدید جدی باشند و اراضی کشاورزی از بین بروند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: برای مقابله با گرگروها مطالعات زیاد و موثری انجام شده که با جمع آوری آب های سطحی شاهد سرسبزی در مناطق چابهار و دشتیاری باشیم.
وی ادامه داد: گرگروها سبب فرسایش جدی خاک شده اند و هم اینک برای ۱۴ روستا تصمیم گیری شده تا اقدامات لازم انجام شود و اقداماتی را پیشنهاد دادیم که نیاز به اعتبارات کلان ملی است.
نجار با اشاره به اینکه در روستاهای سیل زده توسط بنیاد مسکن اقدامات موثری انجام شده خاطرنشان کرد: مشاور مطالعات طرح گرگروها با همکاری استانداری و مسوولان جلسه ای در تهران برگزار و برای گرگروها تصمیم گیری و چاره اندیشی میکنند.
وی به برنامه برای ساخت ۱۶ هزار واحد مسکونی برای سیلزدگان اشاره کرد و گفت: باید مساعدت لازم به خسارت دیدگان شود، خوشبختانه تلاش خوبی در حال انجام است با برنامه زمان‌بندی امیدواریم سریعا تکمیل و تحویل مردم شوند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور گفت: برخی از واحدها با توجه به نرخ بالای مصالح ساختمانی درخواست افزایش تسهیلات را داشته اند که در این باره باید چاره اندیشی شود.
وی با بیان اینکه محرومیت های سیستان وبلوچستان از امروز و دیروز نیست و با وجود تلاش ها همچنان مشکلات زیاد است و به وضع مطلوب نرسیده ایم، خاطرنشان کرد: با اولویت بندی و تخصیص اعتبارات بخشی از مشکلات مهم مردم باید حل شود.
نجار گفت: در حاشیه دریای عمان لنج های زیادی در حال تلاش و کار هستند که در زمان آتش سوزی باید اقدامات لازم درخصوص استقرار آتش نشانی و تجهیزات اطفای حریق پیش بینی شود تا خسارت کاهش و سریعا مقابله کرد.
وی اظهارداشت: برای زیرساخت های از بین رفته جاده ای و ساخت پل در روستاهای منطقه دشتیاری و چابهار هم اقدامات لازم در دستور کار است و امیدواریم با تخصیص به موقع اعتبارات شاهد حل مشکلات تردد آسان مردم باشیم.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور هدف سفر خود را بازدید و بررسی پیشروی گروگروها و حفره‌های عمیقی که در پی ۲سیل دی‌ماه ۹۸ و فروردین‌ماه سالجاری در اراضی کشاورزی و محدوده های مسکونی منطقه بلوچستان ایجاد شده ذکر کرد.
وی گفت: یکی از مهمترین مشکلات در حوزه منابع طبیعی شهرستان‌های چابهار، دشتیاری و قصرقند که باعث هدر رفت حجم بسیار زیادی از خاک‌های حاصلخیز منطقه شده پدیده خطرناک گرگروها یا فرسایش خندقی است که امیدواریم با کمک دولت و مجلس محترم مشکلات این بخش مرتفع شود.
 

شناسه خبر : 3588
امتیاز شما برای این خبر: