1400/02/11
نجار در نشست بررسی مشکلات ناشی از خشکسالی و تنش آبی کشور:
کم هزینه‌ترین اقدام در این بخش حفظ داشته‌هاست / پیشنهاد اعتبار به منظور رفع تنش آبی برای شهرها و روستا های دارای مشکل آب شرب

نجار در نشست بررسی مشکلات ناشی از خشکسالی و تنش آبی کشور: کم هزینه‌ترین اقدام در این بخش حفظ داشته‌هاست / پیشنهاد اعتبار به منظور رفع تنش آبی برای شهرها و روستا های دارای مشکل آب شرب

نشست بررسی مشکلات ناشی از خشکسالی و تنش آبی کشور به منظور اتخاذ تدابیر و تصمیمات لازم در مصرف بهینه آب با دعوت رئیس سازمان مدیریت بحران کشور، وزیر نیرو، دو تن از معاونین جهاد کشاورزی و رئیس سازمان هواشناسی کشور، معاون امور زیر بنائی و تولیدی سازمان برنامه و بودجه کشور صبح امروز در محل وزارت نیرو برگزار شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در این نشست ضمن ارائه گزارش وضعیت خشکسالی در کشور با توجه به بازدید های اخیر از برخی استان ها اظهار داشت: خسارت واثرات نامطلوب ناشي ازخشکسالي به حدي است که بعضي ها خسارت آن را بيشتر از ساير بلاهاي طبيعي مثل سيل و زلزله مي دانند.
نجار گفت: مديريت بحران در موضوع خشکسالی جنبه هاي تنش زا و بحرانهاي اجتماعي و اقتصادي ناشي از بروز خشکسالي و اقدامات اضطراري و واکنشي اين پديده را مدنظر قرار مي دهد.
وی با بیان اینکه تغییر اقلیم یک واقعیت است، خاطرنشان کرد: باید در نظر داشت که تغییر اقلیمی که نتیجه‌اش بیابان زایی، گرد و غبار و تغییر پوشش گیاهی بسیاری از مناطق است با بارش‌های کوتاه مدت برطرف نمی‌شود.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به هزینه کاشت و تثبیت شن‌های روان که سلامت مردم را در برخی از استان‌ها به خطر انداخته است، خاطرنشان کرد: با تمام این هزینه‌ها نیاز بسیار بیشتر از این میزان بوده لذا کم هزینه‌ترین اقدام در این بخش حفظ تمام داشته‌ها در این زمینه است.
نجار آموزش مردم برای حفظ منابع عظیم طبیعی را یکی از الزامات دانست و بیان کرد: اقدامات حفاظتی می‌تواند در حفظ این میراث برای آینده بسیار مهم باشد در این راستا میتوان هزینههای انجام جرم در حوزه‌های منابع طبیعی را افزایش داد.
در ابتدای این نشست رئیس سازمان هواشناسی با ارائه گزارشی از پیش بینی وضعیت بارندگی های آینده در کشور سال آبی سختی  را پیش بینی کرد.
همچنین معاونین کشاورزی به تشریح مشکلات کشاورزان و عشایر ناشی از خشکسالی و کم آبی پرداخت.
همچنین آقای جانباز مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب کشور گزارشی از وضعیت تنش های آبی در سطح کشور  و میزان ذخایر آب پشت سدها همراه با پیشنهادات ارائه کرد.
مقرر شد یک جلسه کارشناسی با حضور سازمان مدیریت بحران کشور، وزارت نیرو ، سازمان برنامه و بودجه ظرف روز جاری برگزار و پیشنهادات به دولت ارائه نمایند.
همچنین مقرر گردید وزارت جهاد کشاورزی کار کارشناسی دقیق انجام و پیشنهادات را به شورای عالی سازگاری کم آبی ارائه نمایند.
 
 

شناسه خبر : 3716
امتیاز شما برای این خبر: