1400/03/19
۹۵ درصد حریق در مراتع قزوین ناشی از بی‌احتیاطی است
مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین:

۹۵ درصد حریق در مراتع قزوین ناشی از بی‌احتیاطی است

 مدیرکل مدیریت بحران استانداری قزوین گفت: ۹۵ درصد حریق ها در مراتع قزوین ناشی از بی احتیاطی است .

 

قدرت الله مهدیخانی در گفت‌وگو با خبرنگار مهر با اشاره به پیش‌بینی وضعیت حریق در مراتع استان قزوین اظهار کرد: مسئله بارش کم باران و از طرف دیگر تنش کمبود آب در سال جاری مسئله بسیار مهمی است که امروز به دغدغه همه ما تبدیل شده‌است.

وی افزود: از سوی دیگر با توجه به میزان کم آبی نگرانی ما مسئله حریق است که این مسئله در سال گذشته حدود ۳ هزار هکتار از اراضی و باغات استان قزوین را به آتش کشید.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین اذعان کرد: با توجه به میزان کم‌آبی در استان احتمال افزایش حریق و آغاز زودهنگام آن در سال جاری نگرانی ما را دو چندان می‌کند که در همین راستا جلسات متعددی برای پیشگیری از حریق و مسئله تنش آب در استانداری برگزار شده است.

این مسئول ابراز کرد: طی برگزاری جلسات متعدد در خصوص مواجه با حریق امکانات و تجهیزاتی در اختیار دهیاری منطقه قرار گرفت که در صورت نیاز بتوانند آمادگی مواجه با رویداد را داشته باشند.

وی گفت: ۹۵ درصد مسئله حریق مربوط به بی احتیاطی است و افراد به روش‌های مختلف مانند انداختن ته‌سیگار در جاده، روشن‌کردن آتش توسط چوپان و افرادی که برای تفریح در منطقه حاضر می‌شوند و همچنین شکارچیان غیرمجازی که شلیک می‌کنند در ایجاد حریق نقش دارند.

این مسئول بیان کرد: با توجه به حریق‌های اتفاق افتاده در استان باید گفت عمده‌ترین حریق‌های به وجود آمده نشأت گرفته از بی احتیاطی و عوامل غیرعمد است.

مهدیخانی عنوان کرد: در راستای کنترل حریق نیز کلیه آتش‌نشانی‌های استان اعم از آتش‌نشانی تاکستان و بویین‌زهرا اعلام آمادگی کرده‌اند.

وی گفت: در خصوص استفاده از ظرفیت تجهیزاتی آتش‌نشان‌ها نیز باید گفت که متأسفانه هیچ بودجه‌ای برای خسارات ناشی از حوادث به این ارگان تعلق نمی‌گیرد و لازم است در خصوص این مسئله نیز تأمل شود.

مهدیخانی در پایان گفت: امیدواریم با رعایت احتیاط و صرفه‌جویی در مصرف آب بتوانیم در برابر تنش‌های استانی مقابل کرده و در سال جاری کمتر شاهد اتفاقات ناخوشایند باشیم.


شناسه خبر : 3769
امتیاز شما برای این خبر:
© 1398 کلیه حقوق وب سایت متعلق به سازمان مدیریت بحران است.