1400/03/19
هزار و ۱۸۰میلیارد ریال تسهیلات به زلزله‌زدگان خراسان شمالی اختصاص یافت
استاندار خراسان شمالی اعلام کرد:

هزار و ۱۸۰میلیارد ریال تسهیلات به زلزله‌زدگان خراسان شمالی اختصاص یافت

 استاندار خراسان شمالی گفت: هزار و ۱۸۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض و تسهیلات کم‌بهره به زلزله زدگان استان اختصاص یافت که انتظار می رود با این میزان اعتبار کار بازسازی آغاز شود.

 

 

 

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی و امور بین الملل استانداری خراسان شمالی، محمدعلی شجاعی اظهار داشت: این میزان اعتبار امروز در نشست با رییس سازمان مدیریت بحران مصوب شد.

وی افزود: بر این اساس، ۵۰۰ میلیارد ریال کمک بلاعوض و ۶۸۰ میلیارد ریال تسهیلات کم بهره به زلزله زدگان استان پرداخت خواهد شد.

بر اساس این گزارش، استاندار خراسان شمالی امروز با هدف اعتبارات و کمک های بیشتر برای زلزله زدگان استان با دیگر مسئولان کشوری دیدار خواهد داشت.

تشکیل ۵۹۳ پرونده بازسازی

مدیرکل مدیریت بحران استانداری پیش از این در مورد آخرین امدادرسانی به مناطق زلزله زده گفت: تاکنون برای ۵۹۳ واحد مسکونی زلزله زدگان این استان پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل شده است.

به گفته جواد نظری در شهرستان جاجرم برای ۲۶۵ واحد مسکونی پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل و آوار برداری از ۲۴ واحد مسکومی تخریبی نیز تکمیل و کار برای بازسازی بزودی آغاز می شود.

وی اظهار داشته بود که برای شهرستان گرمه نیز ۲۳۰ پرونده بازسازی و نوسازی تشکیل شده است که با آواربرداری از ۷۱ واحد مسکونی، کار بازسازی در مناطق زلزله زده نیز در کوتاهترین زمان آغاز شود.

وی تعداد واحدهای خسارت دیده ناشی از زلزله ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری را ۹۸ واحد مسکونی اعلام کرد.

براثر وقوع زلزله ۵.۵ ریشتری ۲۷ اردیبهشت ماه سال جاری در سنخواست که در عمق ۱۰ کیلومتری رخ داد به یک هزار و ۳۰۰ واحد مسکونی در ۴۷ روستای شهرستان های جاجرم، گرمه و مانه و سملقان خسارت وارد شد که ۱۲۱ واحد براثر این زمین لرزه تخریب شدند.

استان خراسان شمالی از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار دارد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.

مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود ۱۷۰ کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند.

گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای ۵۵ تا۵۰ کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.

براساس آمارهای موجود در سده اخیر ۱۳ زمین لرزه با قدرت بیش از ۵.۵ ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است.


شناسه خبر : 3771
امتیاز شما برای این خبر:
© 1398 کلیه حقوق وب سایت متعلق به سازمان مدیریت بحران است.