1400/10/18
برگزاری جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

برگزاری جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره)

به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان، دکتر علی زینی‌وند استاندار کرمان ۱۸ دی ماه در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان با حضور سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) عنوان کرد: ۸ تا ۱۳ دی ماه با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، بارندگی‌های شدیدی در ۹ شهرستان داشتیم، اما بیشترین حجم خسارات در منوجان، رودبار جنوب و قلعه‌گنج وارد شد.
استاندار کرمان بیان کرد: این شهرها در دامنه دشت‌های منتهی به کوه واقع شده‌اند و سیلابی هستند.
وی تصریح کرد: در سال ۹۹ با مشارکت واحدهای بزرگی صنعتی و همکاری شهرداری‌ها، دهیاری‌ها و به ویژه ادوات و تجهیزات ارتش، ۱۳۲ کیلومتر از روستاهای بحران‌زای استان لایروبی و دایک‌های حفاظتی ایجاد شد که همین امر از خسارت بیشتر کاست.
زینی‌وند گفت: با توجه به آمادگی کاملی که در ستاد بحران استان و شهرستان‌ها وجود داشت، نیروها در ساعات اولیه وقوع سیلاب وارد امدادرسانی شدند.
استاندار کرمان اظهار داشت: سیلاب موجب انسداد ۱۵۶ راه روستایی، قطع ارتباط ۹ محور مواصلاتی، آبگرفتگی و خسارت به ۱۷۰۰ واحد مسکونی روستایی و شهری و برآورد ۱۵۰۰ میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی جنوب استان شد.
وی ادامه داد: سال گذشته نیز سرمازدگی ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به بخش کشاورزی استان وارد کرد، اما نتوانستیم اعتباری را برای جبران این خسارات به دست مردم برسانیم.
استاندار کرمان به محدودیت اعتبارات و فرآیند طولانی برای تامین و تخصیص جبران خسارت سیلزدگان اشاره داشت و گفت: مهمترین و ضروری‌ترین مسئله، تسریع در رسیدگی به کشاورزی، احشام، لوازم منزل و احداث سرویس‌‌های بهداشتی در مناطق است.
زینی‌وند ابراز داشت: کمک‌ها برای تامین لوازم منزل و محل نگهداری دام‌ها به صورت اضطراری و برای بازگرداندن سیلزدگان به زندگی عادی قبل از وقوع سیل است.
استاندار کرمان از بارندگی‌های پیش روی در استان خبر داد و گفت: با توجه به خسارتی که زیرساخت‌‌ها در سیل ۱۲ دی وارد شده است، بارندگی جدید باید بیشتر مورد توجه و مدیریت باشد.
** احداث سرویس‌های بهداشتی آسیب دیده در مناطق سیل زده جنوب استان توسط بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام
 سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) نیز در این جلسه از تاکید دکتر مخبر معاون اول رئیس جمهور مبنی بر کمک برای رفع بخشی از مشکلات و نیازهای اضطراری مردم سیلزده جنوب استان نام برد و گفت: اولین مسئله تامین احشام تلف شده در سیل است که این کار با توجه به دام‌های سازگار به منطقه انجام می‌شود.
نوروزی همچنین از مشارکت برای تعمیر محل نگهداری احشام خبر داد و در خصوص اثاثیه منزل آسیب دیده در جریان سیل، عنوان کرد: گروه‌های جهادی همکار با معاونت اجتماعی ستاد، یک سلسله کارگاه‌های تعمیر سیار دارند، اما به تناسب تشخیص مسئولان محلی و اعلام نیاز از سوی استان، لوازم خانگی را تامین خواهیم کرد.
سرپرست ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) همچنین از احداث سرویس‌های بهداشتی آسیب دیده در مناطق سیل زده جنوب استان توسط بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی فرمان امام خبر داد.
نوروزی ادامه داد: برای کمک به رفع آسیب دیدگی منازل، راه‌‌های روستایی و دیگر زیرساخت‌ها، پس از جمع‌بندی کشوری، سهمی از رفع مشکل را در استان‌های سیل زده خواهیم داشت.
وی گفت: سیل اخیر چند استان را متاثر کرده و منابع و امکانات نیز محدود است، لذا باید برآوردها از خسارت دقیق باشد.

شناسه خبر : 4181
امتیاز شما برای این خبر:
© 1398 کلیه حقوق وب سایت متعلق به سازمان مدیریت بحران است.