1400/10/19
ارتباط ویدئوکنفرانس استاندار کرمان با رئیس جمهور و هیات دولت در خصوص گزارش اقدامات استان در مدیریت سیل اخیر و وضعیت کنونی مناطق و نیازها

ارتباط ویدئوکنفرانس استاندار کرمان با رئیس جمهور و هیات دولت در خصوص گزارش اقدامات استان در مدیریت سیل اخیر و وضعیت کنونی مناطق و نیازها

استاندار کرمان در ارتباط ویدئو کنفرانس با هیات دولت، درخواست جبران خسارتها، لایروبی رودخانه ها، مطالعات زمین شناسی با توجه به فرونشست زمین در برخی روستاها را مطرح و تکمیل سیلبند خُرّم را در کاهش خسارتها و احیای تالاب جازموریان ضروری خواند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل مدیریت بحران استان کرمان، دکتر علی زینی‌وند عصر امروز ۱۹ دی ماه در ارتباط ویدئوکنفرانس با رئیس جمهور و هیات دولت، گزارش اقدامات استان در مدیریت سیل اخیر و وضعیت کنونی مناطق و نیازها را تشریح کرد. استاندار کرمان، درخواست جبران خسارتها، لایروبی رودخانه ها، مطالعات زمین شناسی با توجه به فرونشست زمین در برخی روستاها را مطرح و تکمیل سیلبند خُرّم را در کاهش خسارتها و احیای تالاب جازموریان ضروری خواند.
دکتر زینی‌وند در توضیحات خود به رئیس جمهور بیان کرد: جنوب کرمان ۱۱ و ۱۲ دی ماه جاری شاهد بارش‌های بی‌سابقه بود و تنها در شهرستان منوجان ۲۵۰ میلیمتر بارندگی داشتیم در حالی که میانگین بلندمدت آن ۷۴ میلیمتر است.
زینی‌وند از کاهش خسارت‌های سیلاب اخیر به واسطه لایروبی رودخانه‌ها و مسیل‌های خطرپذیر، هشدارها و اطلاع‌رسانی به موقع و تخلیه نقاط جمعیتی عشایری نام برد و گفت: از سال گذشته ۱۳۲ کیلومتر لایروبی رودخانه و ۲۴ کیلومتر دایک حفاظتی در استان با ۲۰ میلیارد تومان اعتبار از محل مسئولیت اجتماعی شرکت‌های بزرگ استان با همراهی شهرداری‌ها و دهیاری و امکانات ارتش انجام شد.
استاندار کرمان با اشاره به تخلیه نقاط جمعیتی عشایری و اطلاع‌رسانی به موقع ادامه داد: لایروبی ضروری مجدد و بازگشایی پل‌ها قبل از بارش‌ها انجام شد و بخش خصوصی نیز اعلام آمادگی کردند.
وی با بیان اینکه ۱۱۹ کلیپ عملیاتی از لحظه وقوع سیل به مناطق سیلزده اعزام شدند، ابراز داشت: اسکان اضطراری و بازگشایی محورها، توزیع اقلام زیستی و معیشتی انجام و سعی شد تا حد امکان سختی های مردم به حداقل رسانده شود.
زینی‌وند خاطرنشان کرد: سال گذشته نیز سرمازدگی ۱۳ هزار میلیارد تومان خسارت به کشاورزی استان وارد کرد که متاسفانه هیچ مبلغی نتوانستیم جبران کنیم و در حال حاضر نیز ۳ هزار میلیارد تومان در کشاورزی، زیرساخت و ساختمان خسارت داریم.
وی ابراز داشت: با مصوبه سفر معاون اول رئیس جمهور به مناطق سیلزده جنوب کرمان، مقرر شد تا هزار راس دام تلف شده با بازسازی محل نگهداری دام توسط ستاد اجرایی فرمان امام در اختیار خسارت دیدگان قرار گیرد‌.
زینی‌وند گفت: لوازم و اثاثیه منزل، احداث سرویس های بهداشتی با همکاری بنیاد مستضعفان و ستاد اجرایی نیز تامین میگردد.
استاندار کرمان از اهمیت و لزوم تکمیل سیلبند خرم در راستای جلوگیری از شدت خسارات وارده به منطقه جازموریان و دیگر شهرستان‌های جنوبی خبر داد و گفت: ۲۰ کیلومتر از این سیلبند در قدیم احداث شده بوده و هزار تا ۱۵۰۰ میلیارد تومان برای تکمیل آن نیاز است که علاوه بر احیای تالاب جازموریان، منطقه را نیز از سیلاب محافظت خواهد مرد.
زینی ‌وند گفت: وام مسکنی که به واحدهای روستایی داده شده به دلیل تورم، عده‌ای تکمیل واحد را نتوانستند انجام دهند و بخشی از خانوارهای آسیب دیده مربوط به همین افراد است و نیاز به وام تکمیلی دارند.
استاندار کرمان به مسئله فرونشست زمین در یکی از روستاهای منوجان در جریان سیل و خطر آن در کل استان اشاره داشت و گفت: مطالعات زمین شناسی در این رابطه انجام خواهد شد اما برای رفع مسئله نیاز به دستور ملی دارد و در حد و اختیارات استان نیست.
** لایروبی رودخانه ها در استان کرمان ث؛ اقدامی موثر در کاهش خسارتها
آیت الله رئیسی، رئیس جمهور نیز در این نشست که معاون عمرانی، مدیران کل مدیریت بحران و هلال احمر استان نیز حضور داشتند، پس از گزارش استاندار کرمان از حضور به موقع دکتر زینی وند در مناطق سیلزده و اقدامات استانداری، نهادهای انقلابی، مردمی و دستگاههای مختلف تشکر کرد.
دکتر رئیسی؛ رئیس سازمان برنامه و بودجه و معاون اول را مامور کرد نسبت به تامین نیازهای ضروری اقدام کنند.
رئیس جمهور از لایروبی رودخانه ها در استان کرمان به عنوان اقدامی موثر در کاهش خسارتها نام برد و تصریح کرد: لایروبی ها باید در سایر استانها نیز انجام و تداوم یابد.

شناسه خبر : 4182
امتیاز شما برای این خبر:
© 1398 کلیه حقوق وب سایت متعلق به سازمان مدیریت بحران است.