• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

1396/9/7 سه شنبهجهانگیری در جلسه ستاد مدیریت بحران در کرمانشاه:
پیمانکاران بی‌توجه به استحکام ساختمان پاسخگو باشند و بازخواست شوند/ تقدیر از نقش سازنده سازمان مدیریت بحران کشور
معاون اول رییس جمهور با تاکید بر این‌که «استحکام ساختمان باید دغدغه جدی هر ایرانی باشد»، گفت: پیمانکارانی که به استحکام ساختمان توجه نمی‌کنند، کاری پر ضرر و زیان در حق کشور انجام می‌دهند که باید بازخواست شده و پاسخگوی عملکرد خود باشند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور به نقل از ایسنا، اسحاق جهانگیری عصر روز دوشنبه دربخش پایانی سفر خود به استان کرمانشاه اظهار داشت: زلزله غرب کشور و بطور مشخص استان کرمانشاه حادثه تلخی بود که قلب دولت و ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران را به درد آورد و همه مردم عزادار این حادثه شدند.
وی ادامه داد: در کنار تلخی ها و سختی های زلزله، یک نکته بسیار برجسته به نمایش گذاشته شد که آن ظرفیت عظیم ملت ایران بود که تا کنون در دوران دفاع مقدس شاهد آن بودیم که مردم یکپارچه ایستادند و هر کس هر چه در توان داشت به میدان آورد.
جهانگیری با اشاره به سفر رهبر معظم انقلاب به مناطق زلزله زده و حضور شخص رییس جمهور در این مناطق خاطر نشان کرد: رییس جمهور پس از این حادثه در مناطق زلزله زده حضور یافت و در جلسه ستاد بحران دستورالعمل مشخصی را صادر کرد تا ظرفیت های دولت برای کمک به مردم بسیج شود.
معاون اول رییس جمهور افزود: در جریان زلزله مردم و نیروهای مسلح نیز هر چه در توان داشتند به میدان آوردند و با وجود آنکه دولت و مسئولین کشور با تمام ظرفیت پای کار بودند، مردم نیز برای کمک حضور پیدا کردند تا ضعفها و نواقص را جبران کنند.
جهانگیری با قدردانی از حضور بموقع نیروهای مسلح و ارتش برای کمک رسانی به مردم زلزله زده خاطر نشان کرد: نیروهای ارتش اقدامات برجسته ای برای نجات مردم انجام دادند و حضور بموقعی داشتند که قابل تقدیر است.
جهانگیری در ادامه با اشاره به نقش سازنده سازمان مدیریت بحران کشور و ستاد مدیریت بحران استان کرمانشاه در مدیریت و ساماندهی مسائل ناشی از زلزله گفت: در مقایسه با مدیریت زلزله بم، اقدامات انجام شده در استان کرمانشاه حکایت از آن دارد که به جهت مدیریت حوادث طبیعی پیشرفت زیادی داشته ایم. البته نواقص و ضعف هایی نیز وجود دارد که باید با آسیب شناسی از آن درس بگیریم.
وی با اشاره به انتقال 7 هزار نفر مصدوم و مجروح حادثه زلزله توسط اورژانس و دست اندرکاران بهداشت و درمان کشور اظهار داشت: انتقال این تعداد مجروح در مدت زمان کوتاه اقدامی بسیار پر اهمیت است که باید بعنوان یک کار بزرگ ثبت شود.
جهانگیری با اشاره به برنامه در دستور کار دولت برای مقاوم سازی 6 میلیون واحد مسکونی روستایی در کشور افزود: بر اساس این برنامه، دولت سالانه 200 هزار واحد مسکن روستایی را مقاوم سازی می کند و اگر پس از مقاوم سازی زلزله ای رخ دهد و ساختمان های مقاوم سازی شده تخریب شوند و ساختمان هایی که مقاوم سازی نشده اند سالم بمانند این یعنی که ایرادی در کار وجود دارد و دست اندرکاران مقاوم سازی، کار خود را بدرستی انجام نداده اند. البته در صورت چنین اتفاقی اصل سیاست مستحکم سازی ساختمان ها زیر سوال نمی رود بلکه عملکرد مجریان این طرح باید مورد بررسی قرار گیرد.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به مصوبه دولت برای پرداخت کمک بلاعوض 6 میلیون تومانی برای ساخت مسکن دائمی در شهرهای زلزله زده استان کرمانشاه و کمک بلاعوض 5 میلیون تومانی در روستاهای زلزله زده تصریح کرد: علاوه بر این 2 میلیون تومان نیز برای تجهیزات مورد نیاز مسکن دائمی در شهرها و روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه اختصاص یافته است.
وی افزود: نظام بانکی نیز 10 میلیون تومان وام قرض الحسنه به افرادی پرداخت می کند که ساخت مسکن دائمی خود را آغاز کرده اند و بنیاد مستضعفان هم برای هر واحد مسکونی تا 2 میلیون تومان سیمان مورد نیاز را به صورت رایگان تامین خواهد کرد. ضمن آنکه احداث واحدهای مسکونی دائمی برای زلزله زدگان از پرداخت 7 میلیون تومان هزینه طراحی، مهندسی و پروانه ساخت معاف خواهد بود.
جهانگیری همچنین از افزایش 5 میلیون تومانی تسهیلات برای ساخت مسکن دائمی در مناطق زلزله زده استان کرمانشاه خبر داد و گفت: در جلسه امروز ستاد مدیریت بحران کشور مقرر شد که تسهیلات 35 میلیون تومانی در شهرها به 40 میلیون تومان و تسهیلات 25 میلیونی برای روستاها به 30 میلیون تومان افزایش پیدا کند که با در نظر گرفتن همه این تسهیلات و کمک های بلاعوض، می توان گفت که تقریباً رقم قابل توجهی برای ایجاد یک اسکان مطمئن و مسکن دائمی فراهم شده است.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به اینکه جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران هم به ازای هر فرد فوت شده در زلزله مبلغ 5 میلیون تومان برای هزینه های تدفین و مراسم بصورت بلاعوض پرداخت می کند خاطر نشان کرد: باید تلاش کنیم چرخه زندگی مردم و روال طبیعی در مناطق زلزله زده هرچه زودتر احیا شود و منابع لازم برای بخش های زیربنایی نظیر آب، برق و راه نیز توسط دستگاه های مربوطه تامین گردد.
وی همچنین از وزارت نفت خواست در راستای برنامه گاز رسانی به روستاهای بالای 20 خانوار در کشور، گازرسانی به روستاهای زلزله زده استان کرمانشاه را در اولویت قرار دهد.
در این جلسه علاوه بر اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور وزرای نیرو، صنعت، معدن و تجارت، آموزش و پرورش، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، رییس سازمان برنامه و بودجه، رییس کل بانک مرکزی ، رییس جمعیت هلال احمر، معاون رییس جمهور در امور مجلس و شماری از معاونین دستگاه های اجرایی و مسئولین استانی نیز حضور داشتند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور گزارشی از آخرین وضعیت کمک رسانی به مناطق زلزله زده و اسکان مردم این مناطق ارائه کرد و برآوردی از خسارات وارده به ساختمان های اداری، واحدهای صنعتی، کشاورزی و گردشگری اعلام کرد.
رییس بنیاد مسکن انقلاب اسلامی هم گزارشی از روند اسکان موقت در شهرها و روستاهای استان کرمانشاه ارائه کرد و گفت: تا یکی دو ماه آینده کار اسکان موقت به اتمام می رسد و پس از آوار برداری، به سرعت برنامه اسکان دائم مردم آغاز خواهد شد.
در این نشست هر یک از وزرای حاضر و رییس سازمان برنامه و بودجه نیز گزارشی از اقدامات صورت گرفته در استان کرمانشاه را ارائه کردند و پس از بحث و تبادل نظر تصمیمات مناسبی برای افزایش تسهیلات، کمک های بلاعوض و سرعت بخشیدن به روند اسکان مردم و ساخت خانه های دائمی آنان اتخاذ شد.
 
عكس هاي مرتبط :

^