• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

1397/10/5 چهارشنبهبه مناسبت 5 دی ماه؛
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور روز ملي ايمني در برابر زلزله و كاهش اثرات بلاياي طبيعي را گرامی داشت
رئيس شوراي هماهنگی مديريت بحران کشور طی پيامی روزملي ايمني در برابر زلزله و کاهش اثرات بلاياي طبيعي را گرامی داشت.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، متن کامل پیام اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور به شرح زیر است:
ویژگی‌های خاص جغرافیایی، اقلیمی و زیست محیطی کشورمان، موجب شده که ایران یکی از 10 کشور سانحه خیز جهان محسوب شود. در این میان، سیل و زمین لرزه بیشترین سهم را به خود اختصاص داده‌اند و سبب بروز آسیب‌ها و خسارات‌ مالی و تلفات جانی بسیاری شده اند. برهمین اساس اولویت توجه و برنامه های مدیریت بحران کشور تنها معطوف به جبران آسیب های رخداده نیست، بلکه به‌کارگیری تمهیداتی برای پیشگیری و کاهش اثرات را نیز شامل می‌شود. به عبارتی نکته اصلی، توجه به "ارتقای تاب آوری" به جای تلاش برای جبران خسارات بعد از وقوع حوادث است.
درحالی که رهبر معظم انقلاب اسلامی سال جدید را سال «حمایت از کالای ایرانی» نامگذاری کردند این درحالیست که کاهش خسارات ناشی از حوادث از هدر رفت منابع ملی جلوگیری می نماید، بر همین اساس پنجم دیماه سال جاری با شعار " تدبیر در حوادث به منظور کاهش خسارات در راستای اقتصاد مقاومتی "تعیین شده است.
توسعه ظرفیت‌های محلی، بهره گیری از روش‌های مشارکتی به موازات به‌کارگیری شیوه ها و الگوهای تاب‌آور توسعه، ارتقای ایمنی و تاب آوری کشور در برابر بلایای طبیعی را در پی خواهد داشت. تمامی مسئولان و بالاخص مدیران دخیل در امر مدیریت بحران کشور، می بایستی تمامی توان و اهتمام خود را در زمینه برنامه ریزی و عمل برای مدیریت موفق بحران و راهکارهای پیشگیرانه به کار گیرند .
مهمترین آموزش ها در امر مقابله با حوادث طبیعی و بویژه مخاطرات زلزله آموزش هایی است که جنبه عملی و عمومی داشته باشند و با این نگاه طراحی و اجرا شوند. چرا که حوادثی همچون سیل، زلزله، توفان و... همزاد انسان در طبیعت هستند و باید راه و روش همزیستی با این پدیده های طبیعی را آموخت تا برای زندگی فردی و اجتماعی مصونیت نسبی حاصل گردد.
مدیریت قوی، همکاری و همفکری بیشتر مسئولین و دست اندرکاران امر مدیریت بحران در سراسر کشور از عوامل کار ساز و موجب جبران سریع و اصولی خسارات و مانع از هرگونه خطا و اشتباه در تصمیم گیری ها می شود. به ویژه آنکه پیشگیری از وقوع حوادث و کاهش اثرات سوء و مخرب رخدادهای طبیعی رابطه مستقیم با اقتصاد مقاومتی و توسعه کشور دارد و از آن جمله سرمایه هایی که سالانه در بخش ساختمان و مسکن ، تولیدات کشاورزی و صنعتی و پروژه های زیر بنایی به کار گرفته می شود سهم عمده ای از سرمایه ملی است که همواره در معرض تهدید حوادث طبیعی قرار دارد.
  اسماعیل نجار
معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور
 
عكس هاي مرتبط :

بيشتر
^