• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

1398/1/21 چهارشنبه
جوابیه روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور به روزنامه آرمان
روابط عمومی سازمان مدیریت بحران کشور در خصوص مطلب شماره ۲۵۲۷۰۷ روزنامه آرمان جوابیه ای صادر کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، در پي درج مطلبي با عنوان « پیش‌بینی آیت‌ا... هاشمی درباره رحمانی فضلی درست از آب درآمد » در گفتگو با جناب آقای عبدالله ناصری با کد خبر ۲۵۲۷۰۷ صفحه یازدهم روزنامه در روز شنبه مورخ هفدهم فروردین ماه 1398، مطالب ذيل جهت درج و تنوير افكار عمومي ارسال مي‌گردد.
به نظر می رسد موارد ارایه شده برداشت های شخصی است که مبتنی بر کلی گویی و مطالب غیر فنی است که موضوع را از  بعد انتقادی و اصلاحی که رسالت یک رسانه بی طرف می باشد خارج نموده است.
جناب آقای ناصری به کرات در متن به هشدارها، ارسال دستورالعمل ها و آماده باش های سازمان نسبت به بارش ها اشاره نموده است و با توجه به وظایف مصرع در قانون تشکیل سازمان مدیریت که وظیفه آن را ایجاد مدیریت یکپارچه در امر سیاستگذاری، برنامه ریزی، هماهنگی و انسجام در مراحل مختلف مدیریت بحران برشمرده معلوم نیست ملاک ایشان برای ارزیابی نامطلوب مدیریت بحران در حوادث سیل در کشور چیست؟
مزید آگاهی مخاطبان محترم به عرض می رساند پیش از آغاز بارش ها اخطاریه و هشدارهای لازم از طریق رسانه های عمومی به اطلاع مردم رسیده بود و به همه استان های تحت تأثیر ابلاغ شده بود با تشکیل شورای هماهنگی مدیریت بحران استانها و شهرستانهای آمادگی لازم برای مقابله با خطرات احتمالی ایجاد گردید که با توجه به بی سابقه بودن بارش ها اگر اقدامات مجموعه مدیریت بحران کشور نبود میزان تلفات بسیار فراتر می رفت.
نکته ای که از نظر نویسندگان مطلب مورد غفلت واقع شده بارش بی سابقه در کشور در مدت زمان بسیار کوتاه بوده که بر اساس گزارش دفتر مطالعات پایه منابع آب شرکت مدیریت منابع آب ایران وابسته به وزارت نیرو (پیوست می باشد) درصد اختلاف بارش های اخیر نسبت به مدت مشابه سال جاری به عنوان مثال در بارش ها در استان گلستان نسبت به سال گذشته آبی ۸۶.۱ درصد و نسبت به متوسط درازمدت ۷۴.۶ درصد افزایش را نشان می دهد که این خود از نظر متخصصان امر بیانگر مطالب بسیاری است که پرداختن به آن مجال جدایی می طلبد.
تشریح نحوه مدیریت بحران در کشور توسط مصاحبه شونده از عدم اشراف کامل ایشان بر مکانیسم مدیریت بحران حکایت دارد.  در امر مدیریت بحران کشور در موضوعات مختلف دستورالعمل های ویژه بر اساس سناریوهای مشخص وجود دارد که از جمله آن می توان به دستور العمل تقسیم کار ملی برای ارتقای فرهنگ ایمنی، نحوه تعیین سطح حادثه، هماهنگی استان های معین، دستورالعمل نحوه اطلاع رسانی و دهها دستور العمل دیگر اشاره نمود.  آیا اقداماتی مانند گسترش سیستم های پایش و هشدار مخاطرات مختلف، ایجاد سدها، رفع بافت های فرسوده، مقاوم سازی زیرساخت ها، تأمین تجهیزات، انواع مانورها و ... آمادگی و پیشگیری قبل از وقوع بحران نیست؟ و اصولاً چگونه ممکن است بدون انجام اقدامات قبل از وقوع حادثه بتوان با یک حادثه مقابله کرد؟
دغدغه مصاحبه شونده محترم قابل تقدیر می باشد و تردیدی وجود ندارد در این امر کاستی هایی وجود دارد و تا رسیدن به وضعیت مطلوب راهی طولانی در پیش است. اما با نگاهی ژرف تر می توان فهمید که وضعیت به این تاریکی که گفته شده نیست. بعنوان مثال در یک حادثه عظیم مانند زلزله کرمانشاه (به لحاظ بزرگا، گستره جغرافیایی و جمعیت تحت تأثیر) اتمام عملیات جستجو و نجات در کمتر از 18 ساعت بگونه ای که پس از آن هیچ انسان کشته، زخمی و سالمی زیر آوار مانده نباشد،  انتقال حدود 8000 نفر مصدوم، انجام 150 پیوند عضو، توزیع همه امکانات مورد نیاز آسیب دیدگان، اسکان اضطراری غالب مردم در کمتر از 3 روز با توزیع 95000 تخته چادر، اسکان موقت با توزیع 14000 کانکس در حدود 40 روز و بسیاری اقدامات دیگر که خود مقال جداگانه ای می طلبد نمی تواند از یک سیستم ناکارآمد سر زده باشد.
در بخشی از این مصاحبه آمده است: " در کنار وزیر کشور فردی در ستاد مدیریت بحران کشور قرار دارد که از توانایی لازم و کافی برای این مسئولیت برخوردار نیست و به‌نظر می‌رسد حتی قادر نیست مدیریت بحران یک استان را به خوبی مدیریت کند چه برسد به مدیریت بحران‌های کشور. "به اطلاع مصاحبه کننده و مصاحبه شونده می رساند اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور از ابتدای انقلاب تاکنون در مناصب حاکمیتی همچون فرماندار، استاندار و... به مردم و نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمت نموده که مدیریت بحران بخشی از وظایف ایشان بوده است. روشن است برای تصدی چنین سمت های مهمی معیارها و شاخص های مشخصی وجود دارد و لازم است شایستگی شخص احراز گردد .
در پایان یادآور می شود هدف از این نوشته ارایه اطلاعات بیشتر  در جهت تنویر افکار عمومی جامعه می باشد و سازمان مدیریت بحران کشور پذیرای هرگونه انتقاد سازنده، پیشنهاد و راهکار عملی برای توفیق خدمات بیشتر به مردم عزیز کشورمان می باشد.
روابط عمومی و امور بین الملل سازمان مدیریت بحران کشور 
عكس هاي مرتبط :

بيشتر
^