• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

اخبار برگزیده

1396/10/19 سه شنبهلطیفی در کارگاه طرح‌های اسکان‌موقت پس از زلزله مطرح کرد:
سیاستهای درست یا غلط در اسکان موقت
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران بر ضرورت تلفیق اسکان موقت با اسکان اضطراری و یا تلفیق آن با اسکان دائم تاکید کرد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، فراخوان طرح‌های اسکان‌موقت پس از زلزله از سوی مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی منتشر و بر اساس آن صاحبان ایده، طرح‌های خود را تا 15 دی ماه به مرکز تحقیقات ارسال کردند.
بنابراین گزارش، تعداد 51 طرح و ایده را به دبیرخانه فراخوان ایده های برتر اسکان موقت، ارسال و در جلسه کمیته فنی مورد بررسی قرار گرفت.
محمدفرید لطیفی معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران کشور به عنوان عضو کمیته فنی انتخاب طرح های برتر این مسابقه گفت: سالهاست  اسکان اضطراری در کشورمان به وسیله چادر انجام می شود که در سرما، بارندگی و گرمای بیش از حد امکان استفاده از آن برای آسیب دیدگان مشکلات فراوانی را به دنبال داشته است، ضمن اینکه مسئولین امر هم باید علاوه بر چادر به فکر نصب کانکس برای اسکان موقت آسیب دیدگان باشند.
وی تجربه زلزله کاکی بوشهر را که در آن زلزله زدگان به دلیل گرمای طاقت فرسای منطقه نتوانستند از چادرها استفاده کنند، مطرح کرد و گفت: مسئولین امر مجبور شدند برای هر چادر کولر گازی نصب کنند که هزینه های گزافی را ایجاد کرد.
لطیفی تجربه زلزله ورزقان را که سرمای زودرس منطقه باعث شد علاوه بر اسکان اضطراری مسئولان از اسکان موقت(کانکس) هم برای آسیب دیدگان استفاده کنند را یادآور شد و گفت: در زلزله کرمانشاه هم همین مشکل به وجود آمد و علاوه بر توزیع 90 هزار تخته چادر (بیش از 60 هزار چادر اضافی توزیع شد) تعداد 20هزار کانکس نیز تهیه و نصب گردید.
وی افزود: از اشکالات نصب کانکس در مناطق شهری، حق مالکیت آسیب دیدگان پس از بازسازی واحدهای مسکونیشان بر کانکس ها دانست و گفت: علاوه بر از بین رفتن منظر شهری، پیاده روها و خیابانها در تصرف این افراد قرار گرفته و مشکلات حقوقی را نیز برای شهرداری اضافه می نماید.
لطیفی گفت: همچنین با اشاره به اینکه موضوع اسکان موقت در شهرهای بزرگ مانند تهران و اصفهان و مشهد با روشهای کنونی (نصب کانکس و ...) اصلاً امکانپذیر نمی باشد، گفت: با توجه به اینکه در چنین شهرهای اساساً امکان نصب کانکس نیز وجود ندارد(به دلیل عدم فضای کافی)، باید در این خصوص از روشهای جایگزین مانند پرداخت اجراه بها استفاده نمود.
محمدفرید لطیفی در خصوص اینکه امکان تلفیق اسکان موقت به دائم وجود دارد یا خیر گفت: در صورتی که بتوان از سازه هایی برای اسکان موقت استفاده کرد که با تأمین نیازهای اولیه آسیب دیدگان، بتوان با تکمیل، آن را به اسکان دائم تبدیل کرد، می تواند ضمن سرعت دهی به امور، کسب رضایت مردم آسیب دیده و جلوگیری از هزینه های اضافی، اعتماد عمومی را نیز جلب نماییم.
معاون بازسازی و بازتوانی سازمان مدیریت بحران در خصوص تلفیق اسکان موقت با اسکان اضطراری گفت: برای اسکان اضطراری سازه ای را باید استفاده کرد که در برابر سرما، گرما، باران و برف مقاوم باشد تا نیازی به اسکان موقت نباشد، به همین خاطر در صورت تأمین شرایط پیش گفته در اسکان اضطراری خود به خود اسکان موقت حذف خواهد شد. به همین دلیل یا باید هلال احمر در حل این مشکل به روشهای پیش گفته  اقدام کند و یا بنیاد مسکن باید اقداماتی را انجام دهد تا مسائل به روشهای گفته شده حل و فصل گردد.
 
عكس هاي مرتبط :

^