• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

اخبار برگزیده

1396/10/18 دوشنبه
جوابیه سازمان مدیریت بحران کشور به مطلب روزنامه اعتماد
سازمان مدیریت بحران کشور به مطلب منتشر شده روز 6 دی 96 روزنامه اعتماد جوابیه ای صادر کرد.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور؛ متن این جوابیه به شرح زیر است :
 باسمه تعالی
جناب آقای الیاس حضرتی
صاحب امتیاز و مدیر مسئول محترم روزنامه اعتماد
با سلام و احترام
درپی درج مطلبی با عنوان " وقتي متوليان مديريت بحران، بحران‌زده‌اند " به قلم اكبر نصراللهي در صفحات نخست و سیزدهم در جریده شماره 3986 روز چهار ‌شنبه 6 دی 1396، مطالب ذیل جهت درج و تنویر افکار عمومی ارسال میگردد، لطفاً دستور فرمائید بر اساس ماده 23 قانون مطبوعات، جوابیه این سازمان در همان صفحه درج گردد.
 نویسنده محترم در مقام تئوری مطالب ارزشمندی ارایه فرمودند که جای تشکر دارد اما در بحث کاربردی مطالب ایشان با واقعیت فاصله بسیاری دارد. بعنوان مثال در بخشی از مقاله آمده است:" منطقی نیست ستاد بحران و متولیان امر بحران در زمان بحران و بعد از وقوع بحران فعال شوند" به عرض می رساند اقداماتی از قبیل برنامه ریزی ، سیاست گذاری ، انجام مانور، تأمین تجهیزات، گسترش شبکه های پایش و پیشگیری در مخاطرات مختلف، مقررات، دستورالعمل ها، آموزش و دهها اقدام دیگر در حوزه قبل از وقوع بحران انجام می شود و اصولاً بدون انجام موارد آمادگی و پیشگیری امکان مداخله پس از بحران وجود ندارد که بنظر می رسد اشراف ایشان بر مکانیسم مدیریت بحران کشور ناکافی باشد.
در خصوص آموزش متولیان مدیریت بحران کشور در 4 سال گذشته در یک سلسله دوره آموزشی و تمرین ستادی با نام غدیر کلیه مدیران ستادی و اجرایی سراسر کشور به تعداد11 هزار نفر آموزش دیده اند و این آموزش در رده های استانی تا سطح دهیار انجام شده است. همچنین فرمانداران سراسر کشور به مدت 48 ساعت مفاهیم و اصول کاربردی مدیریت بحران را فرا گرفتند. در راستای راهبرد آموزشی مدیریت بحران کشور استان یزد بعنوان پایلوت انتخاب و 300 هزار نفر جمعیت آن استان آموزش داده شدند و این برنامه به استان های دیگر تعمیم داده خواهد شد. در زمینه آموزش مردمی که مسئولیت آن با جمعیت هلال احمر است اقدامات متعددی انجام شده که قطعاً این روند باید با جدیت بیشتری پیگیری شود.
ایشان در ادامه آورده اند "معمولا ما از اواسط آذر تا بهمن‌ماه بحث آلودگي هوا را داريم كه بر اثر آن تعطيلي مدارس، ادارات و پيامدهاي ديگر كه پيش مي‌آيد." به قول نگارنده "هركس مختصر عقلي داشته باشد مي‌تواند تشخيص دهد" که مطابق بند الف ماده 1 قانون تشكيل سازمان مديريت بحران كشور که در تعریف بحران آورده است بحران: شرايطي است كه در اثر حوادث، رخدادها و عملكردهاي طبيعي و انساني (به‌جز موارد موضوعه در حوزه‌هاي امنيتي و اجتماعي) به‌طور ناگهاني يا غيرقابل كنترل به‌وجود مي‌آيد و موجب ايجاد مشقت و سختي به يك مجموعه يا جامعه انساني مي‌گردد و برطرف كردن آن نياز به اقدامات اضطراري، فوري و فوق‌العاده دارد. و بازهم به قول نگارنده " مگر مي‌شود؟ " کسی نداند مسائل زیست محیطی دارای یک متولی در قامت معاون رییس جمهور دارد؟
درباره مطلب "در زلزله تهران ستاد بحران بعد از ديگران درصحنه حاضر شد."  بند د  ماده 9 قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور تصریح می کند با توجه به شرايط ويژه و اهميت شهر تهران مسئولیت شوراي هماهنگي مديريت بحران این شهر با شهرداری تهران می باشد. اما مزید استحضار به لحاظ اهمیت موضوع و حساسیت دولت محترم، ریاست سازمان مدیریت بحران و مدیران این سازمان در لحظات اولیه در محل سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران حضور یافته و پشتیبانی لازم را بعمل آوردند. مصاحبه ها با رسانه ها و پخش زنده از صدا و سیما موید این گفته می باشد.
درباره مطلب" اين درست نيست كه در چنين كشوري، ستاد بحران ساختاري قديمي داشته باشد و افراد نه بر اساس تخصص و كارايي كه بيشتر بر اساس روابط و بر اساس شاخص‌هايي غير از شاخص‌هاي مربوط به مديريت بحران منصوب شوند." به اطلاع نگارنده می رساند رییس سازمان مدیریت بحران کشور از ابتدای انقلاب تاکنون در مناصب حاکمیتی همچون فرماندار، استاندار و... خدمت نموده که مدیریت بحران بخشی از وظایف ایشان بوده است. همچنین سایر مدیران ستادی و استانی از تخصص و تجربه کافی برای این امر برخوردارند.
درباره مطلب "شنيده‌ام كه رييس ستاد مديريت بحران گفته است مردمي كه در تهران زندگي مي‌كنند، بايد جاي دومي در شهرستان‌ها براي خود داشته باشند و توصيه كرده است كه خانه‌هاي پدري‌شان در شهرستان‌ها را حفظ كنند تا وقتي زلزله آمد به آنجا بروند. اينكه نشد حرف! اينكه مي‌شود پاك‌كردن صورت‌مساله." بهتر می بود استاد محترم پیش از نگارش مقاله خود موضوع را تحقیق می نمود. علی ایحال آقای نجار در خصوص اسکان موقت شهروندان تهران بیان نمودند: در تهران حدود 10 میلیون نفر زندگی می کنند و در زلزله احتمالی به فرض اینکه 2 میلیون نفر تحت تأثیر مستقیم باشند سایر ساکنان ( 8 میلیون دیگر) بدلیل وجود پس لرزه ها و عدم اطمینان از ایمنی بنا تا مدتی در مسکن خود سکونت نخواهند کرد (مانند زلزله 5.1 ریشتری ملارد که جمعیت زیادی از مردم تهران از خانه خود خارج شدند) بنابراین لازم است برای کل خانوارهای تهرانی   اسکان موقت فراهم گردد و با توجه به اینکه در حال حاضر بسیاری از خانوارها در آپارتمان زندگی می کنند جهت استقرار آنها در چادر فضایی به وسعت چند برابر مساحت فعلی تهران نیاز است که چنین چیزی غیرممکن می باشد. با این وجود تلاش شده از ظرفیت های موجود از جمله تجهیز پارک ها، بوستان ها، ورزشگاهها و سایر فضاهای باز استفاده گردد ولی قطعاً پاسخگوی جمعیت فعلی تهران نیست و این سازمان از هر گونه پیشنهادی در این مورد استقبال می کند.
درباره مطلب "بله زماني بود كه رسانه ملي تنها رسانه و قدرتمندترين و پرمصرف‌ترين رسانه بود اما الان اين‌طور نيست."  به آگاهی می رساند این سازمان تلاش می کند از همه ابزارهای اطلاع رسانی از جمله شبکه های اجتماعی نیز استفاده کند اما به استناد آمار رسانه ملی بالای 80 درصد مخاطب دارد و تبعاً استفاده از این ظرفیت اجتناب ناپذیر می باشد.
اداره کل روابط عمومی و امور بین الملل
 
عكس هاي مرتبط :

^