• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

اخبار برگزیده

1397/8/6 يكشنبهنجار در نشست بررسی علل آسیب پذیری ساختمان های نوساز در برابر حوادث طبیعی:
مردم باید از مهندسین ناظر مطالبه گری کنند
صبح امروز نشست بررسی علل آسیب پذیری ابنیه نوساز در برابر حوادث طبیعی به ریاست اسماعیل نجار با حضور نمایندگان دستگاه های متولی برگزار شد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رئیس سازمان مدیریت بحران کشور در ابتدای این نشست بابیان اینکه دو موضوع اساسی را در افزایش آسیب پذیری مناطق مختلف ایران در برابر حوادث طبیعی موثر است گفت: یکی از موضوعات این است مردم و مسوولان ما به خطر زلزله چندان باور ندارند و دیگر اینکه به صورت مقطعی و کوتاه مدت به آن می نگرند به طوری که اقدامات آنها اغلب منحصر به مرحله پس از وقوع زمین لرزه و واکنش های اضطراری و امداد و نجات محدود شده و بعد هم همه چیز به فراموشی سپرده می شود.
نجار ضمن یادآوری وظایف دولت و مردم در زمینه کسب آمادگی برای مقابله با زلزله گفت: وظایف حاکمیت در این زمینه عمدتا به سیاستگذاری، تدوین ضوابط اجرایی و نظارت بر اقدامات اجرایی برمی گردد. به عنوان نمونه دستگاه های حاکمیتی باید با تدوین ضوابط بومی برای ساخت و ساز ایمن در برابر زلزله، بر فرایند احداث ساختمان ها نظارت دقیقی داشته باشند. همچنین لازم است که حاکمیت مانع از ساخت و ساز و ایجاد شهرهای جدید در مناطق پرخطر شود.
دبیر شورای عالی مدیریت بحران کشور در عین حال، به نقش اصلی مردم در کاهش تبعات زلزله اشاره کرد و گفت: تا وقتی که مردم و مالکین از مهندسین ناظر مطالبه گری نکنند و خواستار زندگی در ساختمان های ایمن نباشند، سازندگان هم به این موضوع کمتر می پردازند و به جای هزینه کرد در اسکلت ساختمان به ظواهر آن خواهند پرداخت.
رئیس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور آسیب پذیری ساختمان های کشور را یکی از تهدیدات جدی در زمان بروز سوانح طبیعی به ویژه زلزله برشمرد و گفت: علاوه بر ساختمان های قدیمی و فرسوده، بسیاری از سازه های جدید ما نیز استحکام لازم در برابر زلزله را ندارند و متاسفانه برنامه های مرتبط با نظارت دقیق بر ساخت و سازهای جدید نیز همچنان به صورت جدی و اساسی اجرایی نشده اند.
معاون وزیر کشور تصریح کرد: مطالعات انجام شده نشان می دهد که بسیاری از ساختمان های نوساز در ایران از مقاومت لازم در مقابل زمین لرزه برخوردار نیستند و حتی بسیاری از ساختمان هایی نیز که به ظاهر مهندسی ساز هستند، ممکن است در برابر زلزله آسیب پذیر باشند.
نجار اظهار داشت: برخی از ساختمان های نوساز هرچند به لحاظ ظاهری، مبتنی بر اصول مهندسی طراحی شده اند ولی به دلایل مختلف همچون استفاده از مصالح غیراستاندارد، به کارگیری نیروهای غیرماهر در ساخت آنها، استفاده نکردن از المانهای سازه ای مناسب و بسیاری موارد دیگر، در برابر زلزله و سایر رخدادهای طبیعی ایمن نیستند.
رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به ضرورت بررسی علل بروز حجم بالای خسارات به اماکن مسکونی، تاسیسات دولتی وعمومی غیر دولتی نوساز کشور ناشی از وقوع مخاطرات طبیعی تصریح کرد: به خاطر رعایت نکردن نکات استاندارد و مسایل ایمنی در ساخت و ساز چه کسی باید پاسخگو باشد؟
وی پیشگیری و آموزش را در جلوگیری از مخاطرات بسیار مهم و موثر دانست و افزود: در روستای ازگله شاهد بودیم حتی خانه‌هایی قدیمی که آیین نامه ساخت و ساز را رعایت کرده بودند خسارات جزیی دیده بودند اما در کنار آن خانه‌های نوساز سه طبقه بتن آرمه ای وجود داشت که کاملا ویران شده بودند.
رییس سازمان مدیریت بحران کشور بیان کرد: شهرداری و نظام مهندسی باید دقت بیشتری داشته باشند و وظیفه خود را درست انجام دهند و همه تقصیر را بر گردن دیگری نیندازیم بلکه به مسئولیت هایمان عمل کنیم.
گفتنی است در این نشست علاوه بر معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزارت کشور و معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی - کارگروه تخصصی حمل و نقل، شریانهای حیاتی، بلایای جوی و طوفان نمایندگانی از سازمان مجری ساختمانها و تأسیسات دولتی و عمومی- مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی- سازمان نظام مهندسی ساختمان کشور و قوه قضائیه حضور داشتند.
عكس هاي مرتبط :

^