• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

اخبار برگزیده

1398/2/25 چهارشنبهنجار در ششمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح تبیین کرد:
مشارکت فعال جمهوری اسلامی ایران در کمک رسانی بین المللی به گواه تاریخ /. لزوم عکس العمل جامعه جهانی به اعمال تحریم های یکجانبه و غیر قانونی / ممانعت  آمریکا از جذب کمک های بشردوستانه برای آسیب دیدگان از سیل
رییس هیات اعزامی کشورمان در ژنو به همکاری های منطقه ای کشورمان در زمینه مدیریت حوادث طبیعی اشاره کرد و گفت: همانطور که تاریخ گواه بوده، ایران همیشه در کمک رسانی بین المللی مشارکت فعال داشته است و به دلیل واقع شدن کشور در یک موقعیت حادثه خیزي،  تجربیات و دانش قابل توجهی را در زمینه شناسایی، پیشگیری و مقابله به دست آورده ایم. هر چند اعمال تحریم های یکجانبه و غیر قانونی باعث بروز اثرات منفی بر پاسخگویی مناسب و بموقع به بلایای طبیعی در جهت ارائه مناسب کمک های بشردوستانه داشته ولازم است جامعه جهانی بدان عکس العمل نشان دهد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان مدیریت بحران کشور، اسماعیل نجار معاون وزیر و رییس سازمان مدیریت بحران کشور که در راس هیات اعزامی جمهوری اسلامی ایران به ششمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح در شهر ژنو سوئیس سفر کرده است در سومین روز این کنفرانس در سالن اصلی به سخنرانی پرداخت.
اسماعیل نجار ضمن تشکر از از میهمان نوازی هاي صميمانه دولت و مردم كشور سوئيس گفت: از تلاش هاي دفتر سازمان ملل متحد برای کاهش خطر بلایا (UNDRR)در برگزاری اجلاس قدردانی نموده و براي شما جناب آقای رئیس و همکاران خود آرزوی موفقیت دارم.
وی افزود : جمهوري اسلامي ايران به دليل مواجه بودن  باحوادث بزرگ و متعدد طي دهه هاي اخير همواره از ابتكارات جهاني براي كاهش خطرپذيري سوانح استقبال نموده و دراجراي چارچوب سنداي براي كاهش خطرپذيري و ايجاد برگشت پذيري، اهتمام ويژه اي  مبذول داشته است و در اين راستا نسبت به بازنگري ساختار مجمع ملي كاهش خطرپذيري سوانح گام های های بسیار سازنده ای برداشته است.
رییس هیات اعزامی کشورمان به  ژنو با اشاره به در دستور كار بودن تهيه طرح جامع کاهش مخاطرات توسط سازمان مديريت بحران كشور  قرار گفت: با هدف شناسايي انواع مخاطرات طبيعي در گستره سرزميني ايران وتهيه نفشه ها واطلس اين مخاطرات و نيز تدوين و اجراي برنامه هاي كاهش خطر انجام مي شود و طي سال هاي اخيرتهيه طرح هاي جامع سه گانه كاهش خطرپذيري زلزله، سيل و خشكسالي كشور با همكاري وزارتخانه هاي تخصصي ذيربط در اولويت انجام  اقدامات قرار گرفته است .
نجار تاکید کرد: بدنبال تصویب قانون تشکیل سازمان مدیریت بحران کشور، سطح مدیریت حوادث به "شورای عالی" به ریاست رئیس جمهور، متشکل از وزرای کلیدی ارتقا یافته است.
معاون وزیر کشور به ایجاد ساختارهای مناسب پیشگیری و مدیریت بحران در وزارتخانه ها و شهرداری ها بعنوان جوامع محلی و دستگاههای ذینفع اشاره کرد و گفت: توسعه مراکز آموزشی به منظور پرورش نیروی انسانی متخصص و نهادینه کردن مفهوم کاهش ریسک در جامعه، ايجاد شبكه هاي لرزه نگاري و به روز كردن شبكه شتاب نگاري و ساير شبكه هاي لرزه اي در كشور و گنجاندن مفاهيم مديريت بحران در كتب درسي دانش آموزي و دانشگاهي از دیگر اقدامات جمهوری اسلامی ایران در کاهش اثرات بلایای طبیعی است.
رییس شورای هماهنگی مدیریت بحران کشور  بر محوري بودن همكاري هاي منطقه اي در چارچوب سنداي تاکید کرد و اظهارداشت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان يكي از كشور هاي عضو اكو،  تعهد خود را براي كاهش خطرپذيري سوانح و اجراي اولويت هاي منطقه اي اعلام نموده است.  در اجلاس گروه كارشناسي اكو در تهران با كمك اسکاپ پيش نويس چارچوب منطقه اي كاهش خطرپذيري سوانح به عنوان نقشه راه اجراي چارچوب سنداي تهيه و در اجلاس استانبول به تصويب رسيده است.
معاون وزیر کشور افزود: در يك اقدام منطقه اي ديگر مقر دائمي مركز منطقه اي مديريت اطلاعات بلايا براي آسيا و اقيانوسيه (اپدیم) با حضور مقامات بلند مرتبه جمهوري اسلامي ايران و اسکاپ، سال گذشته در تهران افتتاح گرديد تا همكاري كشورهاي منطقه براي پيشگيري از مخاطرات در دستور كار قرار گيرد.
 
نجار در ادامه به استقبال مقامات ملی و استانی کشورمان از آغاز بکار مجمع ملي كاهش خطرپذيري سوانح جمهوري اسلامي ايران اشاره کرد و گفت: این امر موجب تشويق بيشترما براي استمرار بخشيدن فعاليتها و به كارگيري توان علمي كشور در دستيابي به 7 هدف تعيين شده در چارچوب سنداي است. تشويق ساير بخش ها به همكاري در زمينه فرهنگ سازي و افزايش ضريب نفوذ ديدگاه هاي چارچوب سنداي در برنامه هاي كاهش خطرپذيري سوانحو توسعه از رويكرد هايي است كه مجمع ملي براي تضمين مشاركت هرچه مطلوب تر ذينفعان به دنبال آن مي باشد.
رییس هیات اعزامی کشورمان درباره اولويت هاي اقدام توسط دبير خانه مجمع ملي با همكاري و هماهنگي كليه دستگاههاي كشوري تصریح کرد: در قالب يك برنامه دوساله و بر اساس 4 اولويت تعيين شده در چارچوب سنداي تهيه گرديده است. در اين برنامه بروز رسانی استراتژي كشوري براي كاهش خطرپذيري سوانح نیز در برنامه گنجانده شده است .
رییس سازمان مدیریت بحران کشور  با اشاره به اینکه جمهوري اسلامي ايران  طي ماه هاي اخير از 21 مارس 2019 كه مصادف با آغاز سال نو ايران است با سوانح متعددي روبرو بوده است تصریح کرد: حادثه سيل در 26 استان از 31 استان ایران نمونه بارزي از اين گونه سوانح مي باشد. گستردگی بارش ها، تاکنون درکشور ما بی سابقه بوده است، به گونه ای که حدود دو سوم پهنه سرزمینی کشور را به صورت هم زمان ویا بازه زمانی کوتاه مدت تحت تأثیر قرار گرفته است .  وی افزود: تاکنون بيش از 235 شهر و 4304 روستا متأثر از سیلاب ها بوده است كه تعداد حدود 71 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی تخریب و بيش از صد هزار واحد مسكوني دچارخسارت شده است.
نجار خاطر نشان کرد: جمهوري اسلامي ايران با برنامه ريزي از قبل طراحي شده با بكارگيري ظرفيت هاي ملي و محلي خود منجمله دستگاههاي اجرايي، نيروهاي نظامي و انتظامي ، ارتش  و  بويژه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و مشاركت آحاد جامعه در مدت محدود عمليات امداد و نجات و اسكان اضطراري آسيب ديدگان اقدام نمود و با تخليه بيش از 250 هزار  نفر در مناطق تحت تأثير توانست با كمترين تلفات جاني نسبت به ساماندهي موقت مناطق آسيب ديده اقدام نمايد.
معاون وزیر کشور در پایان سخنان خود در ششمین اجلاس مجمع جهانی کاهش خطرپذیری سوانح به بد عهدی آمریکا در قبال کمک رسانی به حادثه دیدگان از سیل اخیر در کشور اشاره کرد.
وی گفت: در جريان اين حادثه متاسفانه دولت امريكا با اعمال سياست هاي محدود کننده از جمله تحریم بانکی جمعیت هلال احمر ایران، محدوديت هاي زيادي براي كمك رساني  بين المللي حتي از طريق فدراسیون های هلال احمر و صليب سرخ جهاني فراهم نمود. جمهوری اسلامی ایران ضمن تقدیر از  كمك ها و همکاری های منطقه اي و بين المللي معتقد است کلیه امور بشردوستانه باید در مسیر صحیح و با رعایت اصول و معیارهای جهاني از جمله بیطرفی و بي غرضي و به دور از تحريم هاي ناعادلانه جریان یابد .
نجار تصریح کرد: درپایان
 مجددا بر آمادگی جمهوری اسلامی ایران برای همکاری با سایر کشورها و سازمان های بین المللی به منظور اجرای برنامه های و تدابیر ملی جهت کاهش خطرات ناشی از بلایا تاکید می نمایم.
عكس هاي مرتبط :

^