• ارسال به دوستان
  • چاپ
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 

عنوان سایت

استانها و کارگروه ها

1398/3/13 دوشنبه
دستگاه‌های امدادرسان قم آماده برگزاری مراسم ارتحال امام راحل هستند
مدیرکل مدیریت بحران استان قم گفت: نیروهای امدادی استان در تمام طول مسیر رفت‌ و برگشت به مرقد امام راحل و پارکینگ‌های در نظر گرفته‌شده آماده خدمت‌رسانی به زائران هستند.

 

محسن اوروجی روز دوشنبه در جلسه ستاد برگزاری مراسم ارتحال امام خمینی (ره) در سالن امام جواد (ع) استانداری قم افزود: کارگروه امدادی و درمان قم تدابیر لازم برای برگزاری بی حاشیه مراسم سالگرد امام راحل را پیش‌بینی کرده است.

وی ادامه داد: برای تسریع در امدادرسانی و بروز مشکلات احتمالی، جرثقیل تأمین و در خدمت زائران سالگرد ارتحال امام خمینی (ره) خواهد بود.

مدیرکل مدیریت بحران قم اظهار داشت: سرعت و سبقت غیرمجاز خودروهای سنگین در زمان بازگشت از مراسم ارتحال امام راحل ممکن است مشکلاتی به وجود بیاورد که لازم است نسبت توجیه رانندگان تدبیر کافی صورت بگیرد.

وی در ادامه تاکید کرد: با توجه به پیش‌بینی افزایش سفر به قم تا پایان هفته جاری، باید تدابیر لازم برای استقبال و خدمت‌رسانی به زائران در حرم مطهر و مسجد مقدس جمکران اندیشیده شود.

اوروجی در بخش دیگری از سخنان خود با هشدار به مسافران عنوان کرد: با توجه به پوشش گیاهی قابل‌توجه استان در سطح مراتع و حضور مسافران در حوالی جهت استراحت، احتمال آتش‌سوزی زیاد است، در روزهای گذشته چند مورد آتش‌سوزی گزارش‌شده است.

** مدیرکل نظارت و هماهنگی امور خدمات شهری شهرداری قم نیز دراین جلسه تاکید کرد: برای برگزاری مراسم عید سعید فطر و همچنین سالگرد امام راحل ستادهای هشتگانه شهرداری در آمادگی کامل قرار گرفته‌اند.

سید محسن میرهادی ادامه داد: آماده‌سازی پارک‌سوارها، پارکینگ‌های عمومی و آماده‌سازی سطح شهر برای استقبال از زائران مراسم سالگرد امام راحل و عید سعید فطر به‌صورت همزمان در حال انجام است.

وی افزود: سیاه پوش کردن شهر برای استقبال از مراسم سالگرد امام راحل از امروز آغازشده و بنرهای مرتبط با ایام ۱۴ و ۱۵ خرداد نیز در سطح شهر نصب می‌شود.

وی در ادامه تصریح کرد: بوستان‌های اصلی شهر قم برای اسکان مسافران در تعطیلات پیش رو تجهیز و ناوگان حمل‌ونقل عمومی شهرداری نیز در آماده‌باش قرار می‌گیرد.

میرهادی گفت: در تعطیلات پیش رو ساماندهی و مدیریت دست‌فروشان و متکدیان در دستور کار شهرداری قرار داشته و سامانه ۱۳۷ نیز به‌صورت شبانه‌روزی آماده پاسخ‌گویی به سئؤالات مسافران است.

** معاون نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان قم نیز در این جلسه، با اشاره به روند تثبیت قیمت و آرامش بازار گفت: جلسات ستاد تنظیم بازار به به‌صورت مستمر هر دو هفته یک‌بار به ریاست استاندار برگزار و تصمیمات لازم برای کنترل قیمت گرفته می‌شود.

احمد سمیعی نسب ادامه داد: تدابیر لازم برای تأمین و توزیع کالاهای اساسی در ایام ۱۴ و ۱۵ خردادماه صورت گرفته و مشکلی در این زمینه در استان وجود ندارد.

وی عنوان کرد: طرح ضیافت که از ۱۰ اردیبهشت در قم ماه آغازشده تا پایان ۱۵ خرداد ادامه داشته و تیم‌های بازرسی استان در سطح شهر و در مجتمع‌های بین‌راهی مشغول نظارت خواهند بود.

**همچنین معاون حمل‌ونقل اداره کل راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای قم تصریح کرد: تأمین اعتبار لازم برای استفاده از اتوبوس‌های برون‌شهری از استان‌های دیگر برای انتقال زائران به مرقد امام راحل به‌صورت کامل حل‌شده است.

حمید سالاری ادامه داد: کل موجودی اتوبوس‌های برون‌شهری قم ۱۰۰ دستگاه بوده درحالی‌که ۶۰۰ دستگاه برای انتقال زائران به مرقد امام راحل موردنیاز است.

وی با اشاره به وضعیت اتوبوس‌های در نظر گرفته‌شده برای انتقال زائران به مراسم سالگرد امام راحل گفت: در حال حاضر ۵۰۰ دستگاه اتوبوس آماده و ۶۰ دستگاه دیگر نیز تا لحظه اعزام زائران به مرقد امام راحل تأمین خواهد شد.

** مسئول اردوهای راهیان نور سپاه امام علی بن ابیطالب (ع) نیز دراین جلسه گفت: مشکل تأمین اتوبوس برای اعزام زائران به مرقد امام راحل هنوز به‌صورت کامل حل نشده و ۲ هزار و ۳۰۰ کمبود صندلی احساس می‌شود.

ابوالفضل قدیری ادامه داد: مشکلی در بحث اعزام و پذیرایی افرادی که با خودروی شخصی به این مراسم اعزام می‌شوند وجود نداشته و تدابیر لازم اندیشیده شده است.

وی اظهار داشت: مساجد و پایگاه‌های بسیج مهم‌ترین مراکز برای ثبت‌نام اعزام به مراسم سالگرد امام راحل بود.

** معاون گردشگری اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری قم نیز در این جلسه، بیان کرد: با توجه به وضعیت خاص استان در برگزاری مناسبت‌های ملی و مذهبی باید ردیف بودجه ویژه ای برای آن در نظر گرفته شود.

سید مهدی حیدرآبادی خاطرنشان کرد: در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ردیف بودجه‌ای برای برگزاری مراسم نیمه شعبان وجود ندارد درحالی که این مراسم یک پدیده کاملاً بین المللی بوده که نظیر آن ازنظر جمعیت در کمتر جایی اتفاق می‌افتد.

وی با اشاره به ضعف زیرساخت‌های استان در استقبال از مراسم‌های ملی مذهبی ادامه داد: زیرساخت‌های قم کفاف برگزاری مراسم‌های ملی را نمی‌دهد.

وی گفت: شرایط قم با تمامی استان‌های دیگر کشور تفاوت داشته و باید نگاه به قم از نگاه‌های تک شهرستانی موجود با دیدگاه‌های جامع تری تغییر پیدا کند.

امام خمینی (ره)، بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی در روز ۱۴ خرداد سال ۱۳۶۸ رحلت کردند و به همین مناسبت هرسال مراسم یادبود برای ایشان برگزار می‌شود که امسال نیز بیش از ۲۲ و ۵۰۰ هزار زائر قمی به مرقد مطهر ایشان اعزام می‌شوند.

عكس هاي مرتبط :

^